Oktatás/Kutatás

Egyetemi gyakorlati oktatás

1968 óta, egyetemi tanrend szerint, a Kert a növényszervezettani, növényrendszertani, és növényökológiai gyakorlatok színhelye. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Növénytan tárgyat tanuló nappali és levelező tagozatos hallgatói kötelező növényismereti, valamint talajtani és vízgazdálkodási gyakorlaton vesznek részt, félévente összesen 600 fő.  Ezen kívül, a Kert egész évben biztosítja az élő növényanyagot a növénytani laboratóriumi gyakorlatok számára.

Egyetemi Hallgatók számára létrehozott egyénileg bejárható tavaszi sétaútvonal.

Munkalap az egyénileg bejárható tavaszi sétaútvonalhoz Ökölógia tantárgyból.


Kutatás

A Kert alapítása óta rendszeresen fejleszti génalaptartalék-élőgyűjteményeit. Ezek a gyűjtemények honos vadrózsa (Rosa), vadkörte (Pyrus), berkenye (Sorbus), borostyán (Hedera) fajokat és fajtákat valamint honos évelő fajokat (Anemone sylvestris, Pulsatilla fajok, Helleborus, Arum, Salvia, stb.) tartalmaznak. A telepített és magától bekerült idegenhonos növényfajok terjedését 1995 óta kísérjük figyelemmel. A Kertben folyamatos a mikológiai kutatómunka is. Eddigi felmérések szerint közel 300 különböző nagygomba faj fordul elő a területen.


Ismeretterjesztés

A természetszerető emberek körében egyre népszerűbb a Kert: évente közel 10 000 látogatót fogadunk. A bejelentett csoportok részére szakmai vezetést biztosítunk. A környékbeli óvodások, általános és középiskolák diákjai rendszeresen járnak ide tanulni. Természetvédelmi, környezetvédelmi vetélkedőket és egyéb oktató programokat szervezünk, mindamellett a szabadidő kötetlen eltöltésére is van itt lehetőség, melyet a kerti pihenőhelyek tesznek még kellemesebbé.


Természetvédelem

A Soroksári Botanikus Kert 1977 óta fővárosi természet-védelmi terület. A Kert különleges adottsága, hogy területén értékes, eredeti társulásmaradványok találhatók, amelyek megőrizték a Duna–Tisza közére jellemző vegetációt. Ezek ma a Kert kiemelten védett területei. Ilyenek a nyílt és zárt homokpusztagyepek, a zsombékos és a 12 ha nagyságú, meszes talajú kiszáradó láprét, az úgynevezett „Rezervátum”.